עיר מקלט

דבורה לב רמתי

מחיר ספר מודפס: ₪69

מפרט

סגנון: פרוזה
מידות: 13.5/21
עמודים: 440 עמ'

על הספר

ארדון מוצא עצמו בודד ומרוחק מכל המוכר לו, בעיר מקלט, אליה נמלט לאחר שהרג את אחד מבני כפרו.

אכול רגשות אשם, הוא מנסה לאסוף מחדש את שברי חייו, למצוא את מקומו בעיר הזרה. המסע הנפשי העובר עליו בעודו מחפש עבודה, שגרה ובית, מאלץ את ארדון להתמודד עם עברו, עם האשמה והכאב אותם הדחיק וניסה להשאיר מאחור.

 לַהַד, ילדת רחוב שגדלה בשכונות הפשע של העיר, נקשרת לארדון ולחבריו החדשים, ונפגשת לראשונה בחייה עם משפחתיות, אמון פשוט, חום וקרבה. להד נמצאת בדיוק בקו התפר העדין שבין ילדה לנערה. המתח שנוצר בין חבורת ילדי הרחוב איתם גדלה לבין ארדון וחבריו דוחק אותה לבחור מי היא, ואילו חיים היא רוצה לחיות.

מסעם הנפשי של השניים מתרחש בעיר מקלט. עיר בה נכלאו יחד אנשים תמימים שכשלו לרגע, פצועים וכואבים, יחד עם רוצחים שלא הורשעו במשפט. מקום מוצף בפחד, כאב, שיגעון, תקווה ותפילה. כתות נוצרות, בריתות נכרתות, פשעים רוחשים בסמטאות אפלות.

עיר מקלט הינו רומן בדיוני-היסטורי-תנכ"י. דרמה העוסקת במסעם הנפשי של אנשים שחייהם נקטעו ברגע אחד, והתחילו מחדש בעיר-כלא, למשך זמן לא ידוע. בגלל טעות אחת, נמהרת ואכזרית. טעות בגללה הם אשמים. לנצח.

בספרה "עיר מקלט" משתמשת דבורה לב רמתי בחירותה הספרותית ויוצרת עיר כמו תנכי"ת, הנמצאת באל-מקום ואל-זמן, מבודדת ומנותקת מבחינה שלטונית, דתית וחברתית מסביבותיה. מתוך מציאות זו של בידוד, אי וודאות ומתח נפשי, צומחות מגוון אמונות המובילות למאבקי כוח ושלטון גלויים ונסתרים. ארדון ולהד מושלכים אל לב המאבק הגועש, המאלץ כל אחד מהם להתייצב אל מול פחדיו העמוקים ביותר.

על דבורה לב רמתי

דבורה לב רמתי היא ילדת טבע, נשמה חופשיה, מנסה ללכוד את רגעי הקסם, את הבלתי נתפס שבחיים, אל תוך מילים ותמונות. מתגוררת בעתלית, על יד הים, המעניק לה מרחב נשימה, רוח ושקט נפשי. בעבודתה היא אקולוגית ובוטנאית. נשואה לדוד ואמא ליגל. עיר מקלט הינו ספר הביכורים שלה.
עוד על דבורה לב רמתי

קטע מהספר

חוות דעת קוראים

הוספת חוות דעת

...אַרְדּו‍ֹן צעד ברחובות הלא מוכרים, עיניו בקרקע, אינו מבחין במאום מלבד תעלת הביוב הזורמת בצד הדרך, תוחמת את צעדיו.
הכול קרה כל כך מהר. הוא שוהה כאן בעיר כבר כמעט שבוע.
שבוע בו עולמו התהפך והתרסק לשבבים קטנים. [...]
"אתה חדש, נכון?"
הוא הסתכל סביבו, מופתע מהפנייה הלא צפויה, וראה את המוכר בדוכן הירקות מסתכל עליו, מתחת לגבות עבות וכהות.
"כן."
"ברוך הבא אל מקלטנו" אמר המוכר בקול לבבי וציני כאחד.
ארדון לקח בהיסוס את היד הגדולה המושטת אליו, ושתק. [...]
הוא בהה במוכר, שהיה שמנמן, גדול, וקולני, ועמד בשלווה מאחורי ארגזי הירקות, לכאורה דומה למוכרי ירקות בשווקים אחרים, בערים אחרות, אך היה בו גם משהו נוסף, מעין רצינות בעיניים, קמט במצח.
המוכר דיבר אִתו כשווה בין שווים. הוא לא מבחין כי עומד לפניו שרץ? יצור אשר חברת בני האדם הקיאה מתוכה לגלות? מנודה? עיניו של ארדון התרוצצו כחיה נרדפת המחפשת לשווא את רודפיה. גל של שנאה עצמית ותיעוב שטף אותו.
"אל תדבר אליי ככה." הוא פלט לבסוף.
"ככה מה?" שאל המוכר, מופתע מהשינוי במהלך השיחה.
"כאילו מגיע לי משהו," פלט ארדון וברח משם. הוא לא היה מסוגל להכיל את העמדת הפנים שבשיחה יום יומית....
שני
סיפור מרתק ויוצא דופן שהוא אולי רק חצי בדיוני אבל מאה אחוז מוחשי, ואולי רק חצי היסטורי אבל מאה אחוז נוגע ללב. מהספרים שנשארים איתך הרבה הרבה אחכ. מחכה (בלי הרבה סבלנות) לספר הבא של דבורה! ללא ספק אחד הספרים הטובים ביותר שקראתי ואני ממליצה בחום.
בניית אתרים לירון אלון
2021 © כל הזכויות שמורות לאצו ספרי מקורנגישות לאנשים עם מוגבלות
מחויבים להעברת 70% ממחיר הספר ללא מע"מ לידי הכותב/ת